5 sposobów na zmniejszenie spożycia soli 5 sposobów na zmniejszenie spożycia soli
Sól kuchenna, czyli chlorek sodu jest podstawową przyprawą w większości domów. Potrafi zupełnie zmienić smak potraw oraz wzmagać apetyt. Oprócz tego wpływa na gospodarkę... 5 sposobów na zmniejszenie spożycia soli

Sól kuchenna, czyli chlorek sodu jest podstawową przyprawą w większości domów. Potrafi zupełnie zmienić smak potraw oraz wzmagać apetyt. Oprócz tego wpływa na gospodarkę elektrolitową, której równowaga jest kluczowa w prawidłowo przeprowadzanych procesach życiowych, szczególnie pracy serca. Niestety sól przyjmowana w nadmiarze stanowi wysokie ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego i zaburzeń pracy serca. Co zrobić, żeby zmniejszyć jej spożycie?

ZMNIEJSZ SPOŻYCIE CHLEBA

Ukrytym źródłem soli jest pieczywo, które tak chętnie spożywane przez Polaków, zwiększa poziom sodu w surowicy krwi. Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie śniadania i kolacji bez chleba, postaraj się znaleźć ciekawe przepisy na słodko z owocami, np. owsianki, koktajle, jaglanki, nasiona chia. Zastąp nimi chleb do śniadania, by pieczywo zostawić na kolację. Ewentualnie wypróbuj przepisów na domowy chleb z dodatkiem suszonych ziół zamiast soli. One nie tylko nadadzą smak wypiekom, ale wprowadzą do diety wiele cennych składników mineralnych wraz z witaminami. I pamiętaj, by nie solić kanapek, które i tak są wystarczająco słone przez dodatek pieczywa.

 NIE DOSALAJ

Pozbądź się solniczki ze stołu. Zabrana z zasięgu wzroku nie będzie tak mocno kusiła. Potrawy, które zostały posolone podczas obróbki mają wystarczająco dużo sodu, by trzymać w ryzach gospodarkę elektrolitową. Jej dodatek  do potrawy może „przedobrzyć” sprawę. Pozbawiony solniczki na stole nauczysz się wyczuwać więcej smaków oraz zaczniesz stosować coraz mniejsze dodatki soli do potrawy. One z czasem staną się wystarczające do pobudzenia kubków smakowych.

 UWZGLĘDNIJ CYTRYNĘ NA LIŚCIE ZAKUPÓW

Dodatek soku z cytryny zmniejsza potrzebę solenia potraw! Jest to sposób, który pomógł wielu osobom zmniejszyć spożycie soli. Ten trik powinni uwzględnić pacjenci z chorymi nerkami, obrzękami, osoby z nadciśnieniem czy po powikłaniach naczyniowo-sercowych.  Oprócz tego, że cytryna zmniejsza zużycie soli w diecie, to wnosi do potraw witaminę C. Dlaczego to takie ważne? Nie wspominając o zalecanym spożyciu tej witaminy w aspekcie poprawnego działania odporności, warto zwrócić uwagę na funkcję wzmacniającą naczynia krwionośne, które przy wysokim ciśnieniu mogą być nadwyrężone. Do tego dochodzi kwestia żelaza, którego wchłanianie zwiększa się przez dodatek witaminy C (w przypadku żelaza roślinnego). Wraz z witaminą C, cytryna stanowi źródło potasu, czyli kolejnego elektrolitu wpływającego na przewodzenie impulsów nerwowych, który jest odpowiedzialny za gospodarowanie wody i reguluje działanie niektórych hormonów. Działa antagonistycznie do sodu.

danie

 ŚWIEŻE ZAMIAST WĘDZONEGO

Temat spożycia ryb, a zwłaszcza tych tłustych, cały czas stanowi podstawowe kwestie poruszane przez lekarzy i dietetyków, którzy zachęcają Polaków do ich częstszego spożywania. Kwasy tłuszczowe DHA wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy łagodząc choroby układu sercowo-naczyniowego lub zapobiegając ich powstawaniu. Niestety jednak częściej kupowane są ryby wędzone, które mają pełno soli. Co z tego, że kwasy DHA będą wspomagać układ krwionośny, skoro efekt ten będzie znosić duży dodatek chlorku sodu?  Dlatego sięgaj po świeże płaty lub mrożone filety, których smak wzbogacaj suszonymi przyprawami.

 NAUCZ SIĘ GOTOWAĆ

Dobra organizacja oraz umiejętność tworzenia smacznych potraw minimalizuje ryzyko kupowania przetworzonych produktów. Może na kolację tym razem zrobisz hummus albo pastę drobiową curry, zamiast kupowania kolejnego opakowania pasztetowej? Gotowe produkty, zwłaszcza te konserwowe, jak pasztety, pasty na kanapki, mielonki, szynki w puszkach mają duży dodatek soli, który przedłuża termin przydatności produktów. Warto je wyrzucić z menu i zamiast nich przygotowywać smaczniejsze i zdrowsze zamienniki.

METODA MAŁYCH KROKÓW

Staraj się powoli zmniejszać dodatek soli w trakcie przygotowywania posiłków. Na początku zmniejsz odrobinę solenie ziemniaków, makaronu, kasz. W każdym następnym tygodniu redukuj jej ilość w trakcie gotowania. I pamiętaj! Nawet jeśli raz się złamiesz, zawsze możesz spróbować od nowa. Nie poddawaj się! W końcu walczysz o SWOJE zdrowie.

Więcej tekstów z zakresu dietetyki można znaleźć na blogach https://kcalmar.com/dietetyk/blog/ oraz https://kcalmar.com/blog/

No comments so far.

Be first to leave comment below.