Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu
Kobiety w okresie rozrodczym miesiączkują regularnie. Prawidłowy cykl jest uzależniony od wielu czynników, dlatego kiedy następuje brak miesiączki trudno od razu jednoznacznie określić przyczynę... Brak okresu – przyczyny i zaburzenia cyklu

Kobiety w okresie rozrodczym miesiączkują regularnie. Prawidłowy cykl jest uzależniony od wielu czynników, dlatego kiedy następuje brak miesiączki trudno od razu jednoznacznie określić przyczynę takiego stanu rzeczy Co może być przyczyna braku okresu lub zaburzeń w jego występowaniu?

Ciąża?

W wielu przypadkach pierwszą myślą kobiet będących w stałych związkach, u których nastąpił brak okresu, jest ciąża. I faktycznie, brak okresu może oznaczać to, że doszło do zapłodnienia i w łonie kobiety rozwija się nowe życie. Kiedy są takie podejrzenia należy wykonać test ciążowy dostępny w aptece lub wykonać badanie krwi, które potwierdzą lub wykluczą ciążę.

Hormony

Jednym z czynników, które mogą wpływać na brak okresu są zaburzenia hormonalne. Często towarzyszą one zespołowi policystycznych jajników. Dodatkowo ta przypadłość może wiązać się z niepłodnością u wielu kobiet. Co istotne, choroba ta występuje genetycznie, co oznacza, że jeżeli ktoś w rodzinie chorował na tę przypadłość, zwiększają się szanse na to, że i u nas ona wystąpi.

Za brak okresu może być odpowiedzialna również prolaktyna. Jej zbyt wysoki poziom w organizmie może powodować zaburzenia cyklu, a także brak okresu.

Ale za brak okresu odpowiadają nie tylko typowo kobiece hormony. Również zaburzenia związane z hormonami tarczycy mogą powodować, że następuje brak okresu.

Choroby nowotworowe

Również różnego rodzaju nowotwory mogą powodować, że nastąpi zatrzymanie miesiączkowania. Najczęściej dotyczy to nowotworów układu rozrodczego, ale także guzów przysadki mózgowej.

Infekcje intymne

Infekcje intymne, szczególnie długo nieleczone mogą powodować zaburzenia w cyklu menstruacyjnym kobiety. Dlatego nawet kiedy pojawiają się dopiero pierwsze objawy infekcji takie jak pieczenie czy swędzenie warto udać się do lekarza, by jak najszybciej wyleczyć grzybicę czy zakażenie bakteryjne.

Silny stres

Silny stres, na który kobieta jest narażona przez długi czas może spowodować zaburzenia cyklu – okres może wystąpić wcześniej lub później niż zwykle. Może też spowodować, że kobieta przestanie miesiączkować.

No comments so far.

Be first to leave comment below.