Czym są suplementy diety? Czym są suplementy diety?
Suplementy diety mogą być doskonałym uzupełnieniem diety. Mogą! Jednak aby taką rolę spełniać muszą być stosowane odpowiedzialnie i w konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.... Czym są suplementy diety?

Suplementy diety mogą być doskonałym uzupełnieniem diety. Mogą! Jednak aby taką rolę spełniać muszą być stosowane odpowiedzialnie i w konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Dobrze dobrane mikroelementy pozytywnie odbijają się na kondycji organizmu, ale niewłaściwe mogą zaszkodzić.

Kiedy zalecane są suplementy diety?

Suplementy diety są dodatkowym źródłem cennych mikroelementów. Warto jest przyjmować je sezonowo, gdy w pokarmie brakuje określonych składników.

Przykładowo zimą mamy bardzo utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców. Brakuje nam witaminy z grupy A, C, B i D. W diecie jest także zbyt mało sodu, fosforu, manganu oraz selenu. Aby na bieżąco uzupełniać braki warto posiłkować się dobrymi suplementami diety. Nie wolno jednak ich nadużywać! Dzienne zapotrzebowanie na każdy składnik jest bardzo precyzyjne, co przedstawia poniższa tabelka.

Dzienne zapotrzebowanie na wybrane witaminy i mikroelementy

Witamina lub mikroelement Dzienne zapotrzebowanie w miligramach
Witamina A 700-900
Witamina B 5.10.2016
Witamina E 75
Witamina K 0,9-1.2
Witamina B1 1,3-1,6
Witamina B2 1,3-1,7
Witamina B6 16
Witamina PP 1,2-2,4
Witamina B12 200-400
Kwas foliowy 15-200
Biotyna 15-200
Witamina C 40-90

Źródło: zdrowie.edu.pl, zdrowezywienie.edu.pl

Oczywiście przedstawione ilości są wartościami uśrednionymi. Dokładne dane zależą od płci, wieku, postury i trybu życia. Tym bardziej proces suplementacji powinien być konsultowany ze specjalistą. Branie tego typu specyfików na własną rękę może doprowadzić do hiperwitaminozy. Jest to poważna choroba spowodowania zbyt dużą ilością witamin. Jest to szkodliwe dla organizmu człowieka tak samo jak ich niedobór. Może prowadzić do bólów mięśni, drżenia kończyn, uczucia zmęczenia, odwapnienia kości oraz pogorszenia ogólnego samopoczucia.

Kiedy są zalecane suplementy diety, a kiedy nie

Suplementy diety muszą być dobierane pod kontem schorzeń. Wiele związków zawartych w suplementach diety może wpływać na nasilenie się objawów lub nawet zaostrzyć chorobę. Dobrym przykładem jest witamina C. Bardzo często jest reklamowana jako doskonały środek wzmacniający odporność i zaleca się jej przyjmowanie w okresie jesiennym i zimowym. Niestety zakwasza ona mocz, co utrudnia rozpuszczanie się w nim szczawianów wapnia, co zwiększa ryzyko wystąpienie kamieni nerkowych. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to powinni wszyscy cierpiący na kamicę nerkową. Dla chorych suplementy diety z dużą dawką witaminy C mogą być niebezpieczne.

W podobnej sytuacji są osoby cierpiące z powodu zwyrodnienia stawów. Dla nich bardzo często są oferowane całe linie suplementów diety z dodatkiem glukozaminy i imbiru. Mają one zmniejszać ból i poprawiać kondycję mazi stawowej i chrząstek. Często wręcz wmawia się pacjentom, że mogą w ten sposób odbudować zniszczone stawy. Niestety nie jest to prawda. Niezależne badania wykazały, że glukozamina łagodzi objawy zwyrodnienia, lecz nie regeneruje chrząstki stawowej. Natomiast imbir łagodzi ból, ale może powodować zmniejszenie krzepliwości krwi. Zatem jego duże dawki są niewskazane dla osób cierpiących na choroby układu krwionośnego i serca oraz mające problemy z krzepliwością, gdyż zwiększa się ryzyko wylewu.

Stosowanie suplementów diety jest zalecane zawsze po wcześniejszym kontakcie z lekarzem lub dietetykiem. Powinno je poprzedzić kilka badań kontrolnych (morfologia, badanie ogólne moczu, badanie ciśnienia krwi) oraz dokładnym wywiadem. Należy uwzględnić wszystkie choroby, przyjmowane leki, określić dietę oraz tryb życia. Dopiero po zebraniu takiej ilości danych powinno się wybrać właściwe specyfiki. To gwarantuje ich skuteczne działanie i bezpieczeństwo.

Jakie suplementy diety wybierać?

Na rynku jest bardzo wiele suplementów diety. Niemal w każdym przedziale cenowym można znaleźć coś dla siebie. Najtańsze produkty jednoskładnikowe kosztują już kilka złotych i są dostępne w każdej aptece. Ceny najdroższych specyfików, przeznaczonych dla sportowców i ludzi aktywnych, zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale potrafią też osiągać sumy idące w setkach złotych. Są to jednak złożone, wieloskładnikowe suplementy diety, których grupa odbiorców jest bardzo wąska.

Dla przeciętnego konsumenta najważniejszym czynnikiem jest przyswajalność. Czynnik ten określa ile mikroelementów realnie trafi do naszego organizmu. Niestety ze względu na ograniczenia naszego organizmu nigdy nie jest to 100%. Najtańsze specyfiki osiągają wyniki na poziomie od 5 do 15%. Dobrej jakości wyroby mogą się pochwalić wynikiem przekraczającym 50%. Co wpływa na przyswajalność? Przede wszystkim naturalność składników. Mikroelementy pochodzenia roślinnego są znacznie lepsze niż te sztuczne, uzyskiwane wyłącznie w laboratoriach. Dobre suplementy diety wcale nie jest tak łatwo kupić. Dlatego po konsultacji z lekarzem najlepiej udać się do apteki, będącej pewnym dostawców produktów, np. https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/leki-i-suplementy-diety,0.html

No comments so far.

Be first to leave comment below.