Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać? Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać?
Współczesna medycyna ulega ciągłemu rozwojowi dzięki nowym lekom oraz sposobom leczenia. Istnieje wiele specjalizacji, które zajmują się całkiem odmiennymi schorzeniami oraz układami w ciele... Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać?

Współczesna medycyna ulega ciągłemu rozwojowi dzięki nowym lekom oraz sposobom leczenia. Istnieje wiele specjalizacji, które zajmują się całkiem odmiennymi schorzeniami oraz układami w ciele każdego człowieka. Jedną ze specjalizacji jest ortopedia wspomagająca układ kostny, nieprawidłowości postawy i różnorodne wady rozwojowe układu kostnego.

Kim tak naprawdę jest ortopeda?

To jedna ze specjalizacji lekarskich, którą uzyskuje się po ukończeniu studiów z ortopedii i chirurgii urazowej albo chirurgii dziecięcej. Na studiach poruszane są tematy dotyczące chorób narządu ruchu. Uzyskanie dyplomu oznacza możliwość przeprowadzania operacji oraz leczenia za pomocą metod zachowawczych. Lekarz ortopeda ma również wiedzę dotyczącą planowania oraz oceny skuteczności działań rehabilitacyjnych.

Z czym udać się do ortopedy?

Do lekarza tej specjalizacji zgłaszają się pacjenci odczuwający ból, który sygnalizuje problem z układem kostnym. Do ortopedy możemy udać się z całym spektrum schorzeń od złamań, zwichnięć czy skręceń po różnorodne zaburzenia w obrębie układu kostnego. Pierwszą grupą pacjentów będą więc osoby leczące deformacje i skrócenia kości, czyli stany pourazowe. Po przebytych złamaniach mamy często do czynienia z powikłaniami wymagającymi interwencji chirurgicznej. U niektórych pacjentów dużą skuteczność przyniesie leczenie zachowawcze oraz dobrze zaplanowana rehabilitacja. Ortopeda stara się również zminimalizować skutki niepełnosprawności, czyli pomoże w wybraniu wózka, kul czy chodzika. Do ortopedy uczęszczają również pacjenci posiadający zwyrodnienia kręgosłupa lub dużych stawów.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Podczas wizyty lekarz zapyta o przebyte urazy i choroby oraz poprosi o pełną dokumentację medyczną. Istotne są także różnego rodzaju choroby układu kostnego występujące w rodzinie pacjenta, np. zwyrodnienia stawów. Lekarz zapyta także o styl życia oraz odczuwane objawy związane z bólem lub upośledzeniem ruchu. Dość często niezbędne będzie wykonanie dodatkowych badań, np. RTG, USG stawów czy pobranie materiału do badań. Kolejny etap to diagnoza oraz wybór najlepszej metody leczenia dopasowanej do choroby i możliwości pacjenta.

Leczenie

Dość często wykorzystuje się farmakoterapię łagodzącą bóle. Pomocne okażą się leki przeciwzapalne, niesterydowe oraz rozkurczowe. Ważną część leczenia stanowi fizjoterapia, czyli masaże, prądy, ćwiczenia i elektroterapię. Jedną z metod jest także leczenie zachowawcze, czyli unieruchomienie z pomocą opatrunków, gipsu czy gorsetów.

Porady na temat zdrowia znajdziemy na https://internetnews.net.pl/forum/

No comments so far.

Be first to leave comment below.