Dlaczego tłuszcz odkłada się w organizmie? Oto 5 najczęstszych powodów Dlaczego tłuszcz odkłada się w organizmie? Oto 5 najczęstszych powodów
Tak naprawdę potrzebujemy tłuszczu. Potrzebujemy go bardzo, bo jest on nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – dostarcza energii, lepiej przyswaja dostarczane wraz z żywnością... Dlaczego tłuszcz odkłada się w organizmie? Oto 5 najczęstszych powodów

Tak naprawdę potrzebujemy tłuszczu. Potrzebujemy go bardzo, bo jest on nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – dostarcza energii, lepiej przyswaja dostarczane wraz z żywnością składniki odżywcze, chroni przed uszkodzeniami. Problem rodzi się wtedy, gdy powstaje nadmiar tłuszczu – wtedy staje się on niebezpieczny, nie tylko w kontekście naszej wagi, ale również zdrowia. Co najbardziej przyczynia się do tego, że w naszym organizmie tworzą się złogi tłuszczu?

1. Geny

Jeśli rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie mieli nadwagę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odziedziczą ją dzieci, wnuki, czy prawnuki. Wszystko przez geny, które poprzez proces mutacji zamiast hamować gromadzenie się tłuszczów w komórkach tkanki tłuszczowej, działają odwrotnie, wpływając negatywnie na gospodarkę tłuszczową.

2. Choroby i zmiany patologiczne

Do tej grupy zaliczamy takie zaburzenia, jak: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga (spowodowana wysokim poziomem kortyzolu w organizmie, mającym związek np. z długoterminową kuracją lekami sterydowymi), zespół policystycznych jajników, hiperinsulinizm, czy też niedobór hormonu wzrostu. Niekontrolowane zaleganie złogów tłuszczu może być również spowodowane przez zespół Cohena, zespół Carpentera, zespół Bardeta-Biedla lub zespół Downa.

3. Menopauza

Z badań wynika, że aż 60% kobiet może w okresie menopauzy znacznie przybrać na wadze. Winny temu jest spadek poziomu hormonów: progesteronu i estrogenów. Szczególnie istotną rolę odgrywają tu estrogeny – ich niedobór powoduje, że zwiększa się apetyt i w większym stopniu odkłada się tkanka tłuszczowa. Z kolei większy poziom androgenów przyczynia się do tego, że tłuszcz gromadzi się głównie w okolicy brzucha, jednak nie tylko pod skórą, a również pomiędzy narządami wewnętrznymi.

4. Nieodpowiednie odżywianie

To najczęstsza przyczyna otyłości. Spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczów oraz węglowodanów zaburza bilans energetyczny organizmu i powoduje, że spożycie kilokalorii jest większe niż nasze zapotrzebowanie na nie, przez co dochodzi do odkładania tłuszczu. Aby tego uniknąć, należy zredukować spożywanie w szczególności tłuszczów nasyconych, cukru oraz żywności wysokoprzetworzonej.

5. Niewystarczająca aktywność fizyczna

Uwolnienie tłuszczu z komórek tłuszczowych, a także jego skuteczne spalanie wzmagają ćwiczenia fizyczne. Gdy ich brak, często nie ma bodźca do spalania kwasów tłuszczowych lub ten bodziec jest niewystarczający (np. sama dieta). Dlatego tak ważne jest zadbanie o ruch. Przyspieszenie lipolizy i termo genezy wspomoże ruch połączony dodatkowo z odpowiednią suplementacją (zastosowanie kuracji spalającej tłuszcz naturalnym preparatem dostępnym na stronie pl.bioxyn.com).

Niektórzy dziedziczą skłonność do osiadania tłuszczu w komórkach tłuszczowych już od dziecka, inni ja nabywają na skutek nieodpowiednio prowadzonego stylu życia lub towarzyszących chorób. Ważne, aby w porę reagować, albowiem z tłuszczem da się wygrać.

No comments so far.

Be first to leave comment below.