Miód naturalny z lokalnej pasieki – czy warto? Miód naturalny z lokalnej pasieki – czy warto?
Spożywanie miodu wzbudza wiele kontrowersji wśród dietetyków. Nie ulega jednak najmniejszych wątpliwości, że spożywany z umiarem przyniesie wyłącznie same korzyści dla zdrowia. Oczywiście pod... Miód naturalny z lokalnej pasieki – czy warto?

Spożywanie miodu wzbudza wiele kontrowersji wśród dietetyków. Nie ulega jednak najmniejszych wątpliwości, że spożywany z umiarem przyniesie wyłącznie same korzyści dla zdrowia. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to produkt naturalny, wyprodukowany bez wykorzystania sacharozy, konserwantów czy chemicznych ulepszaczy smaku. Taki miód pozyskasz, jeżeli zamówisz go prosto od pszczelarza – najlepiej z małej, lokalnej pasieki.

 Dlaczego warto włączyć miód na stałe do swojej diety?

Naturalny miód zawiera kompleks ponad 300 niezbędnych dla zachowania zdrowia witamin, minerałów, aminokwasów, a także enzymów trawiennych. Jest znany zwłaszcza ze swoich właściwości odżywczych. Doskonale regeneruje organizm i dostarcza mu pokładów energii do działania. Dlatego jest polecany osobom w stanach osłabienia. Wykazuje również działanie antygrzybiczne, przeciwbakteryjne, antywirusowe, wykrztuśne, rozgrzewające, napotne oraz delikatnie uspakajające.

Miód jest znacznie zdrowszym substytutem cukru, dlatego warto zastąpić nim w swojej diecie cukier oraz słodycze. Spożywając miód z zachowaniem umiaru, nie musimy się obawiać zwiększonego ryzyka próchnicy. Wręcz przeciwnie – badania naukowe dowiodły, że za sprawą miodu jesteśmy w stanie zredukować płytkę nazębną. Poza tym warto mieć na uwadze to, iż miód jest znacznie łatwiej przyswajalny przez wątrobę w porównaniu do cukru. Dlatego włączając go do jadłospisu, zdołamy odciążyć wątrobę i poprawić jej funkcjonowanie.

W jakich chorobach i dolegliwościach pomoże nam naturalny miód?

Ciężko o znalezienie lepszego naturalnego leku na grypę i przeziębienie niż miód naturalny. Jego spożywanie pozwala nie tylko zapobiec rozwojowi infekcji, lecz także skutecznie złagodzić lub nawet całkowicie wyeliminować pierwsze objawy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie dodawać miodu do gorącej herbaty czy mleka, gdyż w ten sposób utraciłby on część swoich korzystnych dla zdrowia właściwości. Miód doskonale radzi sobie z wszelkiego typu chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych. Zwalcza kaszel, redukuje stan zapalny oraz wzmacnia organizm w trakcie rekonwalescencji.

Warto sięgnąć także po miód w przypadku wszelkiego typu problemów z układem pokarmowym oraz krwionośnym. Spożywanie miodu pozwala zmniejszyć m.in. takie problemy trawienne jak zgaga, niestrawność, refluks, bóle brzucha, nudności czy wymioty. Jest to między innymi zasługą zawartych w miodzie enzymów trawiennych. Poza tym badania naukowe dowiodły, że miód wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz cholesterolu całkowitego, natomiast podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL. Jednocześnie wzmacnia serce oraz redukuje nadciśnienie tętnicze. Zwłaszcza miód spadziowy pomoże ponadto w schorzeniach układu oddechowego.

Dlaczego warto postawić na naturalny miód z niewielkiej pasieki?

Wyłącznie naturalny miód, wyprodukowany z zachowaniem standardów jakości, dostarcza organizmowi wielu składników korzystnych dla zdrowia. Gwarancję otrzymania takiego produktu otrzymamy tylko pod warunkiem, że kupimy go bezpośrednio od pszczelarza z lokalnej pasieki. Wówczas mamy możliwość udania się na miejsce, porozmawiania z producentem oraz sąsiadami, a także samodzielnego przyjrzenia się kwiatom czy drzewom, z których powstał miód. Wyprodukowanie wysokiej jakości miodu naturalnego jest możliwe wyłącznie pod warunkiem zachowania staranności na każdym etapie – żywienia pszczół, odwirowywania, filtrowania, czy odbierania miodu.

W przypadku sztucznego miodu możemy się spodziewać natomiast otrzymania produktu wysoko przetworzonego. Jest on produkowany masowo, a jego wytwórcy stawiają na ilość, zapominając o jakości. Powstaje zwykle z syropu cukrowego, który pszczoły przetwarzają w celu uzyskania miodu o zbliżonym smaku do naturalnego. Niestety będzie to produkt o znacznie obniżonej aktywności biologicznej, pozbawiony korzystnych dla zdrowia witamin, minerałów, enzymów czy aminokwasów. Nie warto się zatem kierować niską ceną; znacznie korzystniejszym rozwiązaniem okaże się zakup miodu naturalnego z małej pasieki.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat naturalnego miodu? Odwiedź więc stronę http://api-inhalacje.pl/miody-z-wlasnej-pasieki/, na której znajdziesz wiele cennych informacji.

No comments so far.

Be first to leave comment below.