Nadwrażliwość zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć Nadwrażliwość zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć
Dieta, bruksizm, cofanie się dziąseł, nieprawidłowe mycie zębów – to najczęstsze problemy wywołujące nadwrażliwość. Nadwrażliwość zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć Nadwrażliwość zębów to... Nadwrażliwość zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć

Dieta, bruksizm, cofanie się dziąseł, nieprawidłowe mycie zębów – to najczęstsze problemy wywołujące nadwrażliwość.

Nadwrażliwość zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka wielu Polaków. Wielu z nas boryka się z tym kłopotem, a jednocześnie pozostajemy nieświadomi, jak profilaktycznie radzić sobie z nadwrażliwością oraz, co gorsza, nie mamy pojęcia, do jakich negatywnych skutków może to prowadzić – a te potrafią być naprawdę nieprzyjemne i w konsekwencji prowadzić do kosztownego leczenia. Gabinety stomatologiczne, w których specjaliści są świadomi najnowszych metod walki z nadwrażliwością są coraz częściej widywane, odpowiednie i nowoczesne materiały dla stomatologów są teraz  standardem w wielu miejscach, dlatego warto poszukać dentystów, którzy stosują najnowsze trendy w leczeniu.

Przede wszystkim profilaktyka

W myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć, dobrze jest znać przyczyny nadwrażliwości zębów, dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia tego problemu i unikniemy nieprzyjemności wynikających z nadwrażliwych zębów.

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło jest efektem odsłoniętych szyjek zębowych oraz miejsca na zębach, które pozbawione są szkliwa, co skutkuje kontaktem temperatury czy kwaśnego jedzenia z mocno unerwioną zębiną, co w efekcie powoduje ból. Aby szybko zwalczyć problem, można udać się do stomatologa na remineralizację szkliwa, jednak jeśli nie będziemy świadomi powodów, z których szkliwo zostaje mocno osłabione, w niedługim czasie znowu dotknie nas ten sam problem.

Dieta, bruksizm, cofanie się dziąseł, nieprawidłowe mycie zębów – to najczęstsze problemy wywołujące nadwrażliwość.

Wbrew pozorom nadwrażliwość wywołują bardzo niepozorne czynniki, które zwykle są mocno bagatelizowane, a często nikt nawet nie przypuszcza, że ten efekt może być wywołany… złą dietą. Jeśli spożywamy bardzo dużo pokarmów, które są bogate w tak zwane złe węglowodany, to jest to najkrótsza droga do nadwrażliwych zębów. Wszelkiego rodzaju jasne pieczywo, makarony, ciasta (ogólnie produkty mączne) oraz słone przekąski i frytki mogą prowadzić do nadwrażliwości. Również spożywanie soków cytrusowych osłabia szkliwo.

Cofanie dziąseł to problem spowodowany gromadzeniem się kamienia na zębach, najlepszą metodą, aby zapobiec temu procesowi jest higienizacja jamy ustnej, która można wykonać u higienistki bądź w gabinecie stomatologicznym, który zaopatruje się w materiały dla stomatologów wyspecjalizowane do tego typu zabiegów.

Warto również zorientować się, jak prawidłowo szczotkować zęby, aby nie podrażniać niepotrzebnie dziąseł i nie szkodzić szkliwu. Wystarczy spojrzeć na wygląd swojej szczoteczki, który powie nam wszystko. Jeśli włosie szczoteczki odstaję pod różnymi kątami, to jest to znak, że zęby są szczotkowane zbyt intensywnie i należy zmienić metodę. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku technika wymiatania, która prowadzi również do „naciągania” się dziąseł na zęby.

Problem wydaje się być banalny, głównie ze względu na jego powszechność, jednak mało kto wie, że można z nim skutecznie walczyć a także zapobiegać jego powstaniu. Wiedza ta powinna pozwolić uniknąć konieczności borykania się z tym kłopotem i pozwoli zachować zdrowe zęby, które nie będą  w zjedzeniu lodów w upalny dzień, czy wypiciu kubka gorącej herbaty w chłodny wieczór.

No comments so far.

Be first to leave comment below.