Kilka pomysłów na odchudzanie dla zapracowanych Kilka pomysłów na odchudzanie dla zapracowanych
Nadmiar obowiązków to prawdziwy problem współczesnego społeczeństwa. Szczególnie dotkliwie odczuwają go kobiety, które oprócz pracy zawodowej zajmują się również dziećmi i prowadzeniem domu. Kiedy... Kilka pomysłów na odchudzanie dla zapracowanych

Nadmiar obowiązków to prawdziwy problem współczesnego społeczeństwa. Szczególnie dotkliwie odczuwają go kobiety, które oprócz pracy zawodowej zajmują się również dziećmi i prowadzeniem domu. Kiedy mamy za dużo na głowie zdrowe odżywianie często odchodzi na dalszy plan – jemy kiedy mamy na to czas. W praktyce zazwyczaj oznacza to poszczenie rano i w ciągu dnia, a następnie nadrabianie zaległości wieczorem. Taki styl życia nieuchronnie prowadzi do odkładania się nadprogramowych kilogramów.

Czy jest szansa, żeby cieszyć się nienaganną sylwetką, a jednocześnie być aktywnym jak do tej pory? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne.

Analiza dotychczasowego stylu życia

Jeżeli chcemy schudnąć powinniśmy przeanalizować nasz dotychczasowy styl życia i odżywiania. Jedynie w ten sposób będziemy w stanie dostrzec jakie popełniamy błędy. Zastanówmy się:

  • w jakich godzinach jemy,
  • czy poświęcamy czas na aktywność fizyczną, a jeżeli tak to ile i kiedy,
  • czy spożywamy produkty typu fast-food,
  • czy zdarza się nam sięgać po słodycze i napoje gazowane,
  • czy pamiętamy o śniadaniu,
  • czy palimy papierosy i pijemy alkohol, a jeżeli tak to kiedy i w jakich ilościach,
  • czy zdarza się nam podjadać, kiedy jesteśmy zdenerwowani,
  • czy regularnie chodzimy na wizyty kontrolne do lekarza i wykonujemy morfologię,
  • ile czasu poświęcamy na przygotowywanie posiłków?

Kiedy odpowiemy sobie na powyższe pytania, prawdopodobnie zdamy sobie sprawę, że popełniamy błędy, których efektem są nadprogramowe kilogramy. Należy mieć świadomość, że tak nie musi być. Za nasze błędy żywieniowe odpowiedzialne są nawyki, które kształtowaliśmy latami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy je zmienili. Zdrowie i szczupła sylwetka są wynikiem drobnych wyborów, których dokonujemy w ciągu dnia.

Godziny spożywania posiłków – o czym warto pamiętać?

Osoby, które mają problemy z nadwagą często swój główny posiłek spożywają bezpośrednio przed snem. Ma to szereg negatywnych następstw w postaci trudności z zasypianiem i odkładaniem się zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto mieć świadomość, że nie należy jeść kolacji później niż trzy godziny przed snem – nasz organizm powinien mieć czas na strawienie posiłku. Równie dużym problemem jest zapominanie o śniadaniu, które powinno być naszym głównym posiłkiem. Wiele osób, które wybierają się do pracy bez śniadania cierpi na brak energii, rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją. Dobrze jest wstać nieco wcześniej i poświęcić czas na przygotowanie i spokojne zjedzenie śniadania, które powinno być naszym głównym posiłkiem. Niezależnie od tego ile mamy pracy pamiętajmy o wygospodarowaniu czasu na zjedzenie posiłku w ciągu dnia.

Zastąpmy używki pełnowartościowymi produktami

Wiele zapracowanych osób w ciągu dnia odwiedza bary typu fast food lub zamawia niezdrowe jedzenie do pracy. Warto poświęcić nieco energii, żeby wyeliminować ten szkodliwy nawyk. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie posiłku na następny dzień wieczorem i pakowanie do do specjalnych pojemników na żywność. Świadomość, że zabraliśmy ze sobą obiad prawdopodobnie powstrzyma nas od kupowania „śmieciowej” żywności. Kiedy nie chcemy lub nie lubimy gotować, możemy poszukać restauracji serwujących zdrowe dania. Współcześnie w wielkich miastach nie brakuje tego typu punktów. Jeżeli zauważyliśmy, że mamy tendencje do podjadania w pracy, koniecznie zastąpmy chipsy i czekoladki warzywami, owocami i niewielką ilością orzechów. Zadbajmy również o to, żeby na naszym biurku zawsze stała butelka wody mineralnej. Odwodnienie organizmu może przyczynić się do wielu przykrych dolegliwości takich jak na przykład zakwaszenie – mówi dietetyk Anna Mruk z Dieta-Med z Krakowa. Takie niewielkie zmiany po pewnym czasie staną się widoczne w postaci mniejszego obwodu bioder.

Choć z pewnością nie jest to proste powinniśmy rzucić palenie, zrezygnować z picia kawy, napojów zawierających duże ilości kofeiny, a także alkoholu. Zerwanie z nałogami po pewnym czasie zaprocentuje lepszym samopoczuciem i stanem zdrowia.

Okresowe badania lekarskie to podstawa

Problemem większości zapracowanych osób jest zapominanie o okresowych badaniach lekarskich. Często zdarza się, że problemy z utrzymaniem optymalnej wagi są wynikiem na przykład chorób tarczycy. Regularne przeprowadzanie niezbędnych badań może okazać się zbawienne nie tylko dla naszej sylwetki, ale również zdrowia. Korzyści z kontrolowania swojego stanu zdrowia są tak duże, że dobrze byłoby przynajmniej raz na pół roku wygospodarować czas na odwiedzenie przychodni lekarskiej.

Nie zapominajmy o aktywności fizycznej

Uprawianie sportu jest rekomendowane wszystkim ludziom, niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia. Jeżeli chcemy schudnąć i zadbać o swoje zdrowe powinniśmy się ruszać! Nie oznacza to wcale spędzania długich godzin na siłowni. Umiarkowana aktywność fizyczna trzy razy w tygodniu w większości wypadków będzie całkowicie wystarczająca. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wygospodarować w ciągu dnia pełnej godziny na ćwiczenia – podzielmy ją na mniejsze odcinki czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie w tym przypadku piętnaście minut treningu cztery razy w ciągu dnia.

No comments so far.

Be first to leave comment below.