Jak poradzić sobie z potem? Metody leczenia nadpotliwości Jak poradzić sobie z potem? Metody leczenia nadpotliwości
Nadmierna potliwość może być bardzo uciążliwa i powodować kompleksy. Jednak współczesna medycyna ma odpowiedź na takie właśnie problemy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi... Jak poradzić sobie z potem? Metody leczenia nadpotliwości

Nadmierna potliwość może być bardzo uciążliwa i powodować kompleksy. Jednak współczesna medycyna ma odpowiedź na takie właśnie problemy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z użyciem toksyny botulinowej oraz zabiegi laserowe – bezbolesne i bardzo skuteczne.

W drogeriach możemy znaleźć szeroką gamę różnych dezodorantów oraz antyperspirantów, które przeznaczone są na nadmierną potliwość. Najczęściej zawierają one sole aluminium (ACH), które powodują zwężenie gruczołów potowych, dlatego zmniejszają pocenie się oraz powstawanie przykrego zapachu potu. U większości osób dezodoranty i antyperspiranty dobrze spełniają swoją rolę, ale szacuje się, że u około 2-3 procent populacji są one niewystarczające.

Nadmierna potliwość dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale według statystyk częściej problemy tego rodzaju mają właśnie mężczyźni. Dochodzi wtedy nie tylko do nadmiernej potliwości pod pachami, ale również stóp i dłoni, a nawet, w rzadkich przypadkach, całego ciała. Zdarza się, że jest to wynik zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, chorób neurologicznych oraz infekcji. Warto też wspomnieć, że nieprzyjemny zapach potu związany jest z dietą.

Gdy dostępne w drogeriach specyfiki nie działają, warto pomyśleć o bardziej zdecydowanych krokach. W sprzedaży znajdziemy specjalne pudry i środki w sprayu lub kulce, które obiecują zastopowanie wydzielania potu. Niektóre z nich dobrze radzą sobie z problemem, ale mogą powodować podrażnienia skóry. Ponadto są niezbyt wygodne w użyciu i wymagają częstej ponownej aplikacji, by zachować efekt.

Wobec tego warto pomyśleć o skorzystaniu z jeszcze jednej opcji – zabiegów medycyny estetycznej przeznaczonych na nadmierną potliwość. Najczęściej stosuje toksynę botulinową typu A ( Azzalure, Botox, Bocouture). Kojarzona jest ona głównie z likwidacją zmarszczek, ale posiada znacznie szersze zastosowanie. Wstrzyknięta w miejsca nadmiernie pocące się powoduje zablokowanie działania nerwów obsługujących gruczoły potowe. W rezultacie dochodzi do zahamowania wydzielania potu. Efekty zabiegu widoczne są po kilku dniach i przez kilka miesięcy aż do roku – po tym czasie połączenia nerwowe zaczynają się regenerować.

Istnieje także druga metoda leczenia nadpotliwości w gabinetach medycyny estetycznej – to laserowe usuwanie gruczołów potowych. Niestety, zabiegi te są mniej popularne ze względu na wyższą cenę oraz na fakt, że działają one tylko w obrębie pach i nie prowadzi się ich na dłonie i stopy, co z kolei możliwe jest w przypadku wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

Wobec tego wtedy, gdy zmniejszenie nadmiernej potliwości z użyciem dezodorantów czy antyperspirantów nie jest możliwe, warto pomyśleć o skorzystaniu z zabiegów medycyny estetycznej. Wykazują one bardzo dużą skuteczność i dzięki temu dają upragnioną suchość na długi czas!

Profesjonalne zabiegi leczenia nadpotliwości dostępne są w Klinice Medycyny i Ginekologii Estetycznej Bona Dea.

No comments so far.

Be first to leave comment below.