Prosta przyczyna problemu z kośćmi. Dowiedz się jak sobie radzić Prosta przyczyna problemu z kośćmi. Dowiedz się jak sobie radzić
Układ kostny, to jeden z wielu skomplikowanych elementów i powiązań w organizmie człowieka. Stanowi podporę dla całego ciała, dlatego tak ważnym jest, aby tworzące... Prosta przyczyna problemu z kośćmi. Dowiedz się jak sobie radzić

Układ kostny, to jeden z wielu skomplikowanych elementów i powiązań w organizmie człowieka. Stanowi podporę dla całego ciała, dlatego tak ważnym jest, aby tworzące go kości były w dobrym stanie. Kiedy zaczyna dziać się coś niedobrego, organizm od razu daje nam o tym znać wysyłając sygnały.

Najpopularniejsze choroby kości

Wady postawy, dolegliwości bólowe, kruchość i łamliwość kości to najczęściej powtarzające się problemy wywołane chorobą układu kostnego. Do najczęściej występujących chorób związanych z kośćmi zalicza się:

 • Krzywicę
 • Osteomalację
 • Osteoporozę

Za główną przyczynę każdej z nich uważa się niedobór witaminy D, a dokładniej D3, nazywanej Cholekalcyferolem. Niedobór ten najczęściej pojawia się ze względu na małą ilość słonecznych dni w ciągu roku. Witamina D3 bowiem posiada właściwości “hormonu” – nasz organizm jest w stanie wytworzyć ją sam, jeśli dostarczymy skórze dostęp do słońca. Dzieje się tak, ponieważ pochodne cholesterolu zawarte w tkance skóry, pod wpływem promieni UV dostarczanych przez słońce, ulegają hydroksylacji. Proces ten zachodzi w wątrobie i w nerkach, a jego efektem końcowym jest właśnie witamina D3.

Krzywica

Choroba ta występuje również pod nazwą zapalenia kręgosłupa, potocznie nazywana też angielską chorobą. Jest to schorzenie charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Pojawia się najczęściej w pierwszych miesiącach, ale może nastąpić nawet do 3 roku życia. Choroba ta znana jest już od XVII wieku, a jej częste występowanie zaobserwować można było na przestrzeni wieków na terenie Anglii, ze względu na brak słońca i duże zadymienie spowodowane rozwojem przemysłu. Stąd też pochodzi potoczna nazwa choroby. Początkowo leczona była tranem, jednak dopiero później odkryto, co tak naprawdę zapobiega chorobie i łagodzi objawy. Chodziło oczywiście o zawartą w tranie witaminę D3.

Objawów tej choroby jest wiele, może ona wpłynąć na różne pola działania organizmu. Przyczynia się do wielu wad postawy i zaburzeń, między innymi do:

 • skoliozy
 • kifozy
 • lordozy
 • płaskostopia
 • opóźnienia wzrostu
 • koślawości
 • rozmiękczenia kości potylicy
 • tężyczki

To tylko niektóre z wad i dolegliwości spowodowanych Krzywicą, a ogniskowo, niedoborem witaminy D3. Zarówno w leczeniu jak i profilaktyce choroby stosuje się uzupełnienie witaminy suplementacją. Dowiedz się jak wygląda suplementacja w profilaktyce Krzywicy.

Osteomalacja

Inaczej rozmiękanie kości. Jest to odmiana Krzywicy występująca u osób dorosłych. Polega na niedostatecznej mineralizacji kości, co skutkuje utratą wapnia oraz fosforu. Brak witaminy D w organizmie prowadzi do upośledzenia procesu wchłaniania obu pierwiastków, których zachodzi w jelitach. Objawy choroby są podobne jak w przypadku Krzywicy, następują zwyrodnienia kostne, wady postawy, osłabienie kości i mięśni.

Osteoporoza

Alternatywna nazwa tej choroby to zrzeszotnienie kości. Jej charakterystyczną cechą jest powstawanie ubytków ma masie kostnej, które znacznie je osłabiają narażając na złamania, a te z kolei bardzo ciężko się zrastają. Może występować ogólnie, wpływając na stan całego układu kostnego oraz miejscowo. Podzielić ją można również na pierwotną i wtórną. Wśród przyczyn wymienia się niedobór witaminy D3, ale znaczący wpływ na chorobę ma również wiek (najczęściej u osób starszych, kobiet po menopauzie), nieprawidłowa dieta, brak ruchu, używki oraz przyjmowanie niektórych leków.

Podobnie jak pozostałe choroby układu kostnego profilaktyka i leczenie schorzenia odbywa się poprzez suplementację witaminy D3. Zaczerpnij wiedzy ekspertów z firmy Vigantoletten na temat dawkowania w przypadku osteoporozy.

No comments so far.

Be first to leave comment below.