Czy przy noszeniu aparatu ortodontycznego musimy stosować specjalną dietę? Czy przy noszeniu aparatu ortodontycznego musimy stosować specjalną dietę?
Aparaty ortodontyczne eliminują wady zgryzu, sprawiają, że zęby wyglądają pięknie i estetycznie. Współcześnie nie są już powodem do wstydu, lecz przeciwnie, podkreślają fakt, że... Czy przy noszeniu aparatu ortodontycznego musimy stosować specjalną dietę?

Aparaty ortodontyczne eliminują wady zgryzu, sprawiają, że zęby wyglądają pięknie i estetycznie. Współcześnie nie są już powodem do wstydu, lecz przeciwnie, podkreślają fakt, że dbamy o własne zdrowie. Jednakże jeżeli nosimy aparat ortodontyczny, musimy pamiętać, aby zadbać również o odpowiednią dietę.

Produkty, których należy unikać

Nosząc aparat ortodontyczny nie musimy układać specjalistycznie dobranej diety. Jednakże są pewne produkty, których powinniśmy zdecydowanie unikać. Przede wszystkim jest to guma do żucia. Żucie gumy może powodować odklejanie się a nawet odcemenetowanie pierścieni od zębów. Jeżeli guma przyklei się do aparatu, w skrajnych przypadkach potrzebna jest nawet pomoc ortodonty. Oczywiście unikać należy również pokarmów lepkich, między innymi toffi, mentosów czy żelek.

Dieta podczas noszenia aparatu a próchnica

Panuje przekonanie, że powinniśmy w czasie noszenia aparatu unikać słodyczy, ponieważ istnieje ryzyko odklejenia. Jednakże powodem unikania słodkich przekąsek jest większa możliwość wystąpienia próchnicy. Należy więc zrezygnować ze spożywania cukierków, słodkich napoi, czy też batonów. Po zjedzeniu słodkości, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu zębów.

Sposób jedzenia owoców

Nosząc aparat powinniśmy również zmienić dotychczasowy sposób spożywania owoców. Pomimo, że w dalszym ciągu możemy spożywać ulubione owoce, to jednak musimy przyjąć inną normę ich podawania. Owoce powinniśmy kroić w kostkę czy też w talarki, po to by nie trzeba było gryźć ich, zwłaszcza jeśli są twarde. Unikajmy również miąższu z owoców, ponieważ może dostać się pomiędzy części aparatu.

Uwaga na twarde przekąski

Aparat ortodontyczny nie lubi również twardych przekąsek. Twarde oraz małe są na przykład orzechy, nasiona, sezam czy też herbatniki. Jeżeli gryziemy owe przekąski, narażamy się na odłamanie zamku lub pierścienia aparatu od zęba. Dodatkowo twarda żywność może spowodować, że łuki aparatu wygną się w nieodpowiednią stronę, dlatego efekt będzie inny aniżeli został zamierzony.

Unikaj jedzenia, które barwi

Na rynku możemy również nabyć barwiącą żywność. Nie jest ona dobrym rozwiązaniem, jeżeli nosimy aparat, ponieważ może on ulec przebarwieniom. Dodatkowo rzadko powinniśmy sięgać również po wino, herbatę oraz kawę. Negatywnie na odcień aparatu negatywnie oddziałują buraki, wiśnie czy też jagody.

Porad udzielił serwis www.Fabdent.pl.

No comments so far.

Be first to leave comment below.