Soczewki progresywne – jakie wady wzroku leczą? Soczewki progresywne – jakie wady wzroku leczą?
Kontaktowe szkła progresywne służą do korekcji starczowzroczności. Wada wzroku pojawia się wraz z wiekiem, w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu. Z biegiem lat... Soczewki progresywne – jakie wady wzroku leczą?

Kontaktowe szkła progresywne służą do korekcji starczowzroczności. Wada wzroku pojawia się wraz z wiekiem, w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu. Z biegiem lat pogarsza się zdolność akomodacji oka, co powoduje gorszą jakość widzenia. Soczewki progresywne wyostrzają wzrok i łagodzą nieprzyjemne objawy starczowzroczności.

Soczewki kontaktowe progresywne a starczowzroczność

Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to wada wzroku, która pojawia się zwykle około 40. roku życia. Przypadłości nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można ją skutecznie korygować, do czego służą soczewki progresywne. Starczowzroczność występuje w wyniku stopniowego osłabiania się zdolności do akomodacji oka, czyli dostosowywania się narządu wzroku do widzenia obiektów z różnych odległości. Prezbiopii nie da się zapobiec, ponieważ jest ona wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu, co wpływa również na wzrok. Z biegiem lat elastyczność mięśni oka zmniejsza się, a soczewka wewnątrzgałkowa traci zdolność do sprawnej zmiany krzywizny, zapewniającej ostre widzenie. Soczewki Ultraflex progresywne to jedna z metod korekcji wady wzroku i łagodzenia nieprzyjemnych jej objawów.

Starczowzroczność – objawy

Soczewki kontaktowe skutecznie łagodzą objawy starczowzroczności, z których najbardziej charakterystyczne to: problemy z przeczytaniem tekstu napisanego małą czcionką czy znamienne oddalanie od siebie przedmiotów, aby zobaczyć, jaki napis na nich widnieje. Prezbiopia może również powodować bóle głowy czy szybsze męczenie się wzroku.

Soczewki progresywne a tryb noszenia

Soczewki progresywne można nosić w trybie miesięcznym lub jednodniowym. Wybór trybu noszenia szkieł kontaktowych to kwestia indywidualna i z reguły dostosowuje się ją do trybu życia. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Szkła kontaktowe wymagają jednak codziennej pielęgnacji specjalnym płynem do soczewek oraz przechowywania w sterylnym pojemniku. Każdego wieczoru należy zdjąć je z oczu i dokładnie umyć, aby rano ponownie założyć je na oczy.  Soczewki miesięczne sprawdzają się u osób, które całkowicie chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów korekcyjnych.

Soczewki kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Szkła progresywne są dobrym rozwiązaniem do noszenia na przemian z okularami bądź okazjonalnego zakładania, np. do biegania czy wyjścia na imprezę. Soczewki jednorazowe przed snem należy zdjąć z oczu i wyrzucić do kosza, by następnego dnia rano zaaplikować na oczy całkowicie nową parę.

No comments so far.

Be first to leave comment below.