Co to jest szczodrak krokoszowaty i w jakim celu się go stosuje? Co to jest szczodrak krokoszowaty i w jakim celu się go stosuje?
Szczodrak krokoszowaty, inaczej leuzea, to wieloletnia, podobna do ostu roślina z rodziny astrów. Występuje na terenie Rosji, Mongolii, Kazachstanu oraz Chin. Dorasta do około... Co to jest szczodrak krokoszowaty i w jakim celu się go stosuje?

Szczodrak krokoszowaty, inaczej leuzea, to wieloletnia, podobna do ostu roślina z rodziny astrów. Występuje na terenie Rosji, Mongolii, Kazachstanu oraz Chin. Dorasta do około 1,5 m i kwitnie na fioletowo. W medycynie ludów Syberii znana od co najmniej XIX wieku jako lecznicza. Pierwszy udowodnił jej prozdrowotne właściwości podróżnik Grigorij Potanin, obserwując odżywiające się nią jelenie. Zwierzęta, które jadły szczodraka szybko wracały do formy po ciężkiej zimie.

Szczodrak krokoszowaty- właściwości

Siła leuzei drzemie w ekdysteronie- naturalnym roślinnym hormonie, stymulującym rozwój mięśni. Roślina była nawet używana przez rosyjskich sportowców. Poza tym szczodrak jest bogaty w inne składniki aktywne:

  • flawonoidy
  • antocyjany
  • olejki eteryczne

Suplementacja szczodrakiem nie ma skutków ubocznych, jedynie sporadycznie zdarzają się reakcje fototoksyczne, czyli nadwrażliwość na światło słoneczne w postaci objawów skórnych.

Zastosowanie szczodraka w medycynie

W celach prozdrowotnych wykorzystuje się przede wszystkim kłącze i korzeń szczodraka, z których powstają nalewki i wyciągi. Na rynku dostać można także proszek, kapsułki i herbatki.

Roślina najbardziej znana jest ze swojego dobroczynnego działania na układ mięśniowy. Wspiera rozbudowę i regenerację, polecana jest sportowcom i kulturystom. Szczodrak krokoszowaty poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, zapobiegając infekcjom. Zmniejsza także reakcje alergiczne. Dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanom korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, co z kolei sprzyja układowi krążenia, przeciwdziała miażdżycy, chorobom serca i udarom. Korzeń szczodraka wspomaga dochodzenie do sprawności po udarze.

Pośrednio, poprzez swój pozytywny wpływ na mięśnie, roślina znajduje zastosowanie również jako pomoc w leczeniu chronicznego zmęczenia i zaburzeń depresyjnych. Dobrze funkcjonujący układ mięśniowy gwarantuje bowiem uwalnianie endorfin. Mocne mięśnie to także stabilne działanie układu kostnego i niezbędne wsparcie dla osób cierpiących z powodu osteoporozy. U osób zmagających się z nadwagą prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu to wyższe wydatkowanie kalorii i utrata zbędnych kilogramów. To ponadto stymulacja metabolizmu tłuszczów i walka z zespołem metabolicznym oraz cukrzycą.

 Szczodrak we własnym ogródku?

Uprawa szczodraka jest możliwa również w Europie Środkowej. Potrzebuje on średnio nasłonecznionego miejsca i niewiele wody. Gotową sadzonkę przesadza się od marca do października. Korzeń zbiera się jesienią i suszy w piecu lub suszarce.

No comments so far.

Be first to leave comment below.