Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jak je rozpoznać i leczyć? Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jak je rozpoznać i leczyć?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jedna z najczęściej występujących form nieswoistych zapaleń układu pokarmowego. Choroba ta nie daje jednoznacznych objawów i nie ma jednego,... Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jak je rozpoznać i leczyć?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jedna z najczęściej występujących form nieswoistych zapaleń układu pokarmowego. Choroba ta nie daje jednoznacznych objawów i nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na jej leczenie. Jak zatem rozpoznaje się taką chorobę i jak można ją leczyć?

Jakie objawy daje wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Do głównych objawów choroby zalicza się przede wszystkim:

– bóle brzucha po lewej stronie;

– bóle w podbrzuszu;

– zmiany w okolicach odbytu;

– krew oraz śluz w kale;

– gorączkę;

– utratę apetytu.

Dodatkowo chorobie mogą towarzyszyć takie objawy jak:

– opóźnienie rozwoju płciowego;

– zaburzenia wzrostu;

– rumień guzowaty;

– schorzenia wątroby;

– bóle stawów.

Jak rozpoznaje się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Z uwagi na to, że objawy te mogą wskazywać na wiele różnych chorób niezwykle istotne jest wykonanie badań potwierdzających rodzaj choroby. Do zalecanych badań zalicza się przede wszystkim morfologię krwi, a także badania OB i CRP. Postawienie dalszej diagnozy zaleca się wykonanie kolonoskopii, usg jamy brzusznej, a jeżeli to się okaże konieczne również badania rtg i rezonansu magnetycznego.

W jaki sposób leczy się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wyżej zostało wspomniane, że nie ma jednej, uniwersalnej metody leczenia tej choroby. Lekarz dobiera terapię indywidualnie do objawów, jakie występują u pacjenta. Po doprowadzeniu do remisji choroby bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety. Zaleca się między innymi zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej, a także cukrów i składników żywieniowych zawierających tłuszcze nasycone. Poleca się również unikanie warzyw wzdymających, produktów zawierających laktozę, a także takich, które są ciężkostrawne oraz drażnią układ pokarmowy.

Wspierająco zaleca się stosowanie preparatów probiotycznych, które pozwalają na uzupełnienie flory bakteryjnej jelit. O tym, jak działają probiotyki i jaki jest ich skład można przeczytać na stronie www.lactoral.pl.

No comments so far.

Be first to leave comment below.