


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jedna z najczęściej występujących form nieswoistych zapaleń układu pokarmowego. Choroba ta nie daje jednoznacznych objawów i nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na jej leczenie. Jak zatem rozpoznaje się taką chorobę i jak można ją leczyć?
Jakie objawy daje wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Do głównych objawów choroby zalicza się przede wszystkim:
– bóle brzucha po lewej stronie;
– bóle w podbrzuszu;
– zmiany w okolicach odbytu;
– krew oraz śluz w kale;
– gorączkę;
– utratę apetytu.
Dodatkowo chorobie mogą towarzyszyć takie objawy jak:
– opóźnienie rozwoju płciowego;
– zaburzenia wzrostu;
– rumień guzowaty;
– schorzenia wątroby;
– bóle stawów.
Jak rozpoznaje się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Z uwagi na to, że objawy te mogą wskazywać na wiele różnych chorób niezwykle istotne jest wykonanie badań potwierdzających rodzaj choroby. Do zalecanych badań zalicza się przede wszystkim morfologię krwi, a także badania OB i CRP. Postawienie dalszej diagnozy zaleca się wykonanie kolonoskopii, usg jamy brzusznej, a jeżeli to się okaże konieczne również badania rtg i rezonansu magnetycznego.
W jaki sposób leczy się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Wyżej zostało wspomniane, że nie ma jednej, uniwersalnej metody leczenia tej choroby. Lekarz dobiera terapię indywidualnie do objawów, jakie występują u pacjenta. Po doprowadzeniu do remisji choroby bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety. Zaleca się między innymi zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej, a także cukrów i składników żywieniowych zawierających tłuszcze nasycone. Poleca się również unikanie warzyw wzdymających, produktów zawierających laktozę, a także takich, które są ciężkostrawne oraz drażnią układ pokarmowy.
Wspierająco zaleca się stosowanie preparatów probiotycznych, które pozwalają na uzupełnienie flory bakteryjnej jelit. O tym, jak działają probiotyki i jaki jest ich skład można przeczytać na stronie www.lactoral.pl.
No comments so far.
Be first to leave comment below.