Zakrzepica żylna – przyczyny Zakrzepica żylna – przyczyny
Zakrzepica żylna powstaje na skutek zwiększenia krzepliwości krwi. Chorobę powodują zastoje żylne i zatory. Schorzenie pojawia się częściej u osób w wieku ponad 40... Zakrzepica żylna – przyczyny

Zakrzepica żylna powstaje na skutek zwiększenia krzepliwości krwi. Chorobę powodują zastoje żylne i zatory. Schorzenie pojawia się częściej u osób w wieku ponad 40 lat. Bywa związane z urazami i operacjami.

Przepływ krwi w żyłach – od czego zależy?

Krew może płynąć w prawidłowy sposób u osób, które mają zdrowe naczynia krwionośne z odpowiednim ciśnieniem. Dzięki niemu przepływ jest niezakłócony. Mięśnie nóg i zastawki żylne odpowiadają za tłoczenie krwi do serca. Napięte mięśnie kończyn dolnych powiększają swoją objętość i wypychają krew w kierunku mięśnia sercowego. Kurczenie się mięśni nóg uciska żyły, w których zastawki zamykają się. W ten sposób blokują krwi drogę powrotną. U osób z zaburzeniami krążenia i zastojami krwi może pojawić się przewlekłe zapalenie żył. Stan zapalny zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów i uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, przede wszystkim zastawek. Prowadzi to do rozwoju zakrzepicy żylnej, czyli choroby zakrzepowej (źródło: Apteline.pl).

Śmiercionośna triada Virchowa 

Bezpośrednią przyczyną zakrzepicy jest nadmierna krzepliwość (lepkość) krwi żylnej. Mają na nią wpływ trzy czynniki, które odkrył w XIX wieku niemiecki patolog Rudolf Virchof Obecnie są one nazywane mianem triady Virchowa. Pierwszy z nich to zwolnienie bądź zastój przepływu krwi żylnej w kończynach dolnych. Zwykle jest powiązane z uszkodzeniem zastawek, zapaleniem żył, żylakami, ale także z unieruchomieniem związanym z pobytem w szpitalu, chorobą bądź długą podróżą. Kolejny czynnik to uszkodzenie błony wewnętrznej żył, a co za tym idzie – ściany żył. Dochodzi do niego w wyniku stanów zapalnych żył, zakażenia żylnego bądź operacji. Ostatnia część triady to większa krzepliwość krwi (lepkość) wywoływana niekorzystnymi zmianami w jej składzie. Powstaje na skutek przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej lub sterydów. Może towarzyszyć paleniu tytoniu bądź pojawić się podczas ciąży.

Ryzyko zakrzepicy rośnie wraz z wiekiem

Ryzyko choroby zakrzepowej zwiększa się wraz z wiekiem. Dzieje się tak, ponieważ ściany żył stają się grubsze, a ich elastyczność maleje. Przez to zastawki żylne mogą łatwiej ulegać uszkodzeniu. Obie przyczyny zwiększające ryzyko zakrzepicy mogą być związane z genetyką. Jeśli ktoś w rodzinie miał problem z zatorami, może się okazać że jego bliscy także będą cierpieli na to schorzenie.

Urazy a zakrzepica

Uszkodzenia ścianek żył mogą powstawać nie tylko w przebiegu operacji, ale także na skutek urazów. Wywołują je też inne czynniki prowadzące do blokady krążenia krwi i zastoju żylnego. Należą do nich ciasne ubrania, szczególnie spodnie z wąskimi nogawkami, guzy w obrębie miednicy bądź pachwiny oraz częste zakładanie nogi na nogę.

No comments so far.

Be first to leave comment below.