Zasady zdrowego żywienia Zasady zdrowego żywienia
Mówi się, że jesteśmy tym co jemy i jest w tym sporo prawdy. Pożywienie powinniśmy traktować nie tylko jako coś co pozwoli nam zaspokoić... Zasady zdrowego żywienia

Mówi się, że jesteśmy tym co jemy i jest w tym sporo prawdy. Pożywienie powinniśmy traktować nie tylko jako coś co pozwoli nam zaspokoić głód, ale także jako środek który odżywi nasz organizm. Jeżeli zależy nam na tym by czuć się doskonale w każdym wieku, powinniśmy przestrzegać kilku zasad odnośnie naszego jadłospisu. Dieta jest bardzo ważna, ale pamiętajmy, że dieta to nie zawsze sposób na zrzucenie kilku kilogramów, bowiem wszyscy jesteśmy na diecie, choć niektórzy są na nieodpowiedniej. Bardzo ważne jest aby jeść produkty wysokiej jakości i omijać niektóre dodatki. Nie ma nic złego w tym by od czasu do czasu zjeść coś słodkiego lub niezdrowego, ale nasze codzienne żywienie nie powinno być zdominowane przez niezdrowe dodatki. Jeśli wyrzucimy je z naszego jadłospisu całkowicie, posiłki mogą okazać się mdłe i niesmaczne, dlatego czasem zamiast pozbywać się czegoś, warto znaleźć zamiennik.

Unikaj cukru!

Na początku powinniśmy poruszyć temat cukru, ponieważ jego zjadamy bardzo dużo. Jeżeli od czasu do czasu pozwolimy sobie na kawałek czekolady lub batonik i zastanawiamy się nad tym czy to rzeczywiście tak duża dawka cukru, zastanówmy się czy poza tym nie pijemy słodkich napojów gazowanych, bo to one są prawdziwą bombą kaloryczną. Dla porównania: butelka popularnego napoju o ciemnej barwie zawiera w sobie 60 łyżeczek cukru, oczywiście jeśli mówimy o butelce dwulitrowej. Dla lepszego zarysu podzielmy te dwa litry przez osiem, tak aby wyszło nam 250ml, czyli dokładnie tyle ile ma standardowa szklanka lub kubek. Wówczas zauważymy, że w takiej szklance znajduje się 7,5 łyżeczki cukru. Wyobraźmy sobie, że taką ilość wsypujemy do herbaty lub kawy i zastanówmy się nad tym czy tak słodki napój by nas nie zemdlił. Jak to jest, że słodkie napoje gazowane nie sprawiają, że czujemy mdłości? To wszystko zasługa dodatków chemicznych w postaci kwasów, które mają za zadanie zatuszować tą słodycz. Takie napoje najlepiej zastąpić herbatą, wodą, lub świeżo wyciskanymi sokami, bowiem te dostępne w sklepach najczęściej też mają w sobie sporą ilość cukru.

Sól twój wróg

Warto zwrócić uwagę także na sól, ponieważ z nią jest podobny problem. Nawet jeśli sami używamy jej niewiele, to zazwyczaj jest ona dodawana do wielu produktów, takich jak chipsy lub fast foody. Sól ma za zadanie wzmocnić smak potraw, a takie właściwości mają także inne przyprawy. Przykładem jest kurkuma, która sama w sobie ma bardzo silne działanie antynowotworowe, albo lubczyk, który dawniej nazywany był maggi, ze względu na aromat przypominający popularną przyprawę. Oczywiście nie musimy całkowicie rezygnować z soli, szczególnie jeśli używamy jej niewiele, ale dobrym pomysłem jest wzbogacenie potraw o zioła. Bardzo duży wpływ na nasze zdrowie ma także sposób w jaki przygotowujemy potrawy. Na nic się nie zda zbalansowana dieta, jeśli każdy posiłek będzie smażony na dużej ilości tłuszczu.

Gotuj na parze!

Bardzo dobrym pomysłem jest wyposażenie swojej kuchni w sprzęt za pomocą którego przyrządzimy posiłki w taki sposób aby były smaczne i zdrowe. Warto posiadać urządzenie do gotowania na parze, ponieważ potrawy tak przygotowane nie będą miały w sobie dodatkowego tłuszczu. Mięsa warto wcześniej zamarynować, a jeśli chcemy by smak był lepszy, warto dodać do wody zioła. W ten sposób posiłki będą bardziej aromatyczne. Jeśli mamy ochotę na coś smażonego, najlepiej robić to na patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Smażąc na niej możemy użyć bardzo małą ilość tłuszczu, co nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.

Zdrowy tryb życia nie musi wiązać się ze ścisłą dietą i częstymi wizytami na siłowni. Owszem, dieta i ruch są bardzo ważne, ale warto mieć w tym umiar. Zamiast ograniczać się tylko i wyłącznie do zdrowych potraw, wzbogaćmy obecne menu i zdrowe dodatki i pozbądźmy się części tych niezdrowych. Pamiętajmy, że zdecydowana większość naszego ciała składa się z wody, dlatego nawadniajmy organizm często i najlepiej róbmy to wodą, herbata, parzonymi ziołami czy świeżo wyciskanymi sokami, choć oczywiście nie zaszkodzi jeśli czasem napijemy się czegoś mniej zdrowego.
Więcej informacji na https://naczynia.olkusz.pl/

No comments so far.

Be first to leave comment below.