Aparat ortodontyczny a dieta – czyli co jeść a czego unikać Aparat ortodontyczny a dieta – czyli co jeść a czego unikać
Coraz większą popularnością cieszą się aparaty ortopedyczne wśród Polaków, którzy marzą o pięknym i zdrowym uśmiechu. Aparaty mają wiele możliwości, ale przede wszystkim eliminują... Aparat ortodontyczny a dieta – czyli co jeść a czego unikać

Coraz większą popularnością cieszą się aparaty ortopedyczne wśród Polaków, którzy marzą o pięknym i zdrowym uśmiechu. Aparaty mają wiele możliwości, ale przede wszystkim eliminują wady zgryzu i poprawiają estetykę uzębienia. Współcześnie noszenie aparatu nie jest powodem do wstydu lecz przeciwnie, aparat jest dowodem, że dbamy o zdrowie. Jak jednak powinna wyglądać nasza dieta, kiedy nosimy aparat? Czy powinna różnić się i jakich produktów powinniśmy unikać?

Guma do żucia problemem dla aparatu

Jeżeli nosimy aparat ortodontyczny, z całą pewnością nasze menu staje się w pewnym stopniu ograniczone. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z wielu posiłków, jednakże sporym problemem może stać się guma do żucia. Osoby, które noszą aparat powinny zdecydowanie jej unikać. Żucie gumy może powodować odklejanie się lub nawet odcementowanie pierścieni od zębów. W niektórych sytuacjach guma może także przykleić się tak mocno do aparatu, że potrzebna jest pomoc specjalisty. Podobnie jak gumy do żucia powinniśmy unikać mentosów, żelek, czy też ciągnących i lepkich cukierków.

Aparat ortodontyczny a ryzyko próchnicy

Bardzo wiele osób uważa, że w czasie noszenia aparatu nie można jeść słodyczy, ponieważ może dojść do uszkodzenia aparatu. Powód jest jeszcze jeden albowiem o wiele większym niebezpieczeństwem jest próchnica, która powstaje jeśli spożywamy dużo słodyczy. Unikajmy więc tego typu produktów, a jeśli już je spożywamy, pamiętajmy o oczyszczeniu zębów.

Owoce w kawałkach dla osób z aparatem

Nosząc aparat ortodontyczny warto również uważać jedząc owoce. Oczywiście możemy je spożywać bez zmian, jednakże musi zmienić się sposób ich podawania. Owoce musimy pokroić w kostkę i w czasie korygowania zgryzu unikać gryzienia jabłek czy brzoskwiń. Z całą pewnością zwrócić musimy uwagę również na twarde przekąski. Orzechy, nasiona czy też herbatniki ze względu na mały rozmiar ale i sporą twardość mogą być dla aparatu ortopedycznego znacznym wyzwaniem. Jeżeli więc nie chcemy tracić czasu i uniknąć dodatkowej wizyty u lekarza powinniśmy wyeliminować je z naszego codziennego menu.

Uwaga na barwiące jedzenie

Problemem dla osób, które noszą aparat nazębny jest również żywność, która może barwić jamę ustną. Owe potrawy mogą przebarwić aparat ortodontyczny i sprawić, że będzie on miał po prostu nieestetyczny i brzydki wygląd. Takie produkty szczególnie popularne są wśród młodzieży, co sprawia, że musimy dbać aby nasze pociechy nosząc aparat, unikały takich przekąsek. Ortodoncja w DENTestetica – tutaj znajdziesz więcej informacji o aparatach ortodontycznych.

No comments so far.

Be first to leave comment below.