Dlaczego paznokcie wrastają i jak je rozpoznać? Dlaczego paznokcie wrastają i jak je rozpoznać?
Zaczyna się niewinnie, od lekkiego bólu i zaczerwienienia wałów okołopaznokciowych. Po kilku dniach ból staje się coraz mocniej odczuwalny, który utrudnia chodzenie. Wrastający paznokieć... Dlaczego paznokcie wrastają i jak je rozpoznać?

Zaczyna się niewinnie, od lekkiego bólu i zaczerwienienia wałów okołopaznokciowych. Po kilku dniach ból staje się coraz mocniej odczuwalny, który utrudnia chodzenie. Wrastający paznokieć to z pozoru błahy problem, jednak każdy, kto doświadczył tego problemu, wie jak potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie.

Diagnoza wrastającego paznokcia

W celu zdiagnozowania wrastającego paznokcia nie jest konieczne wykonywanie badań. Aby stwierdzić tę dolegliwość wystarczy, że podolog przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz obejrzy palce. Problem wrastających paznokci najczęściej dotyczy dużego palca stopy. Pozostałe paznokcie też mogą wrastać, jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej.

Objawy

Wrastający paznokieć objawia się dość w charakterystyczny i łatwy do rozpoznania sposób. Występuje ból (nie tylko przy chodzeniu), zaczerwienienie w miejscu wrastania (może być z jednej strony wału paznokciowego albo z obu) oraz opuchlizna. W miejscu, gdzie paznokieć wrasta dochodzi do przerwania ciągłości naskórka przez co często pojawia się odczyn zapalny, nadkażenie bakteryjne, wyciek ropnej wydzieliny, a następnie ziarnina.

Dlaczego paznokcie wrastają?

Za wrastanie paznokci odpowiada kilka czynników. Na predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu, jednak większość zależy od nas. Do wrastana paznokci mogą przyczynić się zaburzenia krążenia (np. przy cukrzycy) oraz nadmierna potliwość stóp. Paznokcie wrastają często na skutek nieprawidłowo wykonanego pedicure.  Głębokie wycinanie skórek oraz zaokrąglanie wolnego brzegu paznokcia zwiększa prawdopodobieństwo wrastania. Częstym powodem wystąpienia tej dolegliwości jest również złe obuwie. Stojąc przed wyborem zakupu nowych butów na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę nie na ich wygląd ale na wygodę. Bardzo ważne jest, aby buty były odpowiednio dopasowane do naszych stóp, nie uciskały i nie gniotły nigdzie ani nie były ciasne. Wrastanie paznokci może być także efektem urazu paznokcia, deformacji stóp oraz nieprawidłowej mechaniki chodu.

No comments so far.

Be first to leave comment below.