Co oznacza nietolerancja statyn Co oznacza nietolerancja statyn
Statyny to substancja, która jest stosowana przy chorobach układu sercowo-naczyniowego. Mimo że udowodniono jej skuteczność, nie wszyscy mogą ją spożywać – u niektórych pacjentów... Co oznacza nietolerancja statyn

Statyny to substancja, która jest stosowana przy chorobach układu sercowo-naczyniowego. Mimo że udowodniono jej skuteczność, nie wszyscy mogą ją spożywać – u niektórych pacjentów ma miejsce nietolerancja statyn. Jak się ona objawia?

Co to są statyny?

Pacjenci, u których stwierdzono zawał serca, muszą zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe i włączyć do codziennego planu dnia aktywność fizyczną (tzw. profilaktyka wtórna). Często niezbędne jest też zastosowanie leków, w składzie których znajdują się statyny. Co to za substancja?

Statyny to substancje pochodzenia zarówno naturalnego, jak i syntetycznego. W sposób naturalny występują w niektórych grzybach (np. boczniaku ostrygowatym) i sfermentowanym czerwonym ryżu. Ponieważ liczne badania potwierdziły, że spożywanie statyn zmniejsza stężenie lipidów, hamuje krzepnięcie krwi i stabilizuje blaszki miażdżycowe, to współcześnie można je znaleźć w wielu w lekach, których celem jest reedukacja ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nietolerancja statyn

Mimo że statyny mogą zapobiec kolejnym zawałom serca, to ich stosowanie nie zawsze jest możliwe – niektórzy pacjenci ich nie tolerują. Najczęstszymi objawami niepożądanymi są dolegliwości mięśniowe – pacjenci skarżą się na ból mięśni, skurcze oraz sztywność. Gdy symptomy te występują, mowa o tzw. miopatia statynowej. Czasem może ona doprowadzić do rabdomiolizy – rozpadu tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej.

Z przeprowadzonych badań obserwacyjnych wynika, że nietolerancja statyn występuje u 5 do 10% pacjentów. Aby zminimalizować możliwość wystąpienie niepożądanych objawów, leków zawierających statyny nie podaje się pacjentom znajdującym się w grupie ryzyka. Mowa o:

  • osobach starszych, a dokładniej powyżej 80 lat,
  • pacjentach, u których zdiagnozowano nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • osobach, w rodzinie których miały miejsce przypadki miopatii.

Co zamiast statyn?

Pacjenci, u których pojawiły się niepożądane objawy, a zatem wystąpiła nietolerancja statyn, muszą odstawić przyjmowane leki. Czy statyny można zastąpić? Owszem – kardiolodzy przepisują leki, w składzie których nie znajduje się ta substancja.

Profilaktyka – czy to pierwotna, czy też wtórna – obejmuje również wprowadzenie zmian w dotychczasowym sposobie odżywiania się. Pacjenci, u których nastąpił zawał serca, muszą odstawić wszelkie używki, ograniczyć spożycie tłustych potraw, a także wyeliminować m.in. kawę i alkohol.

No comments so far.

Be first to leave comment below.