Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Gdy często boli nas brzuch lub borykamy się z problemami typu przewlekłe biegunki lub miewamy krwawienia nieznanego pochodzenia, dobrze jest wykonać USG jamy brzusznej.... Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Gdy często boli nas brzuch lub borykamy się z problemami typu przewlekłe biegunki lub miewamy krwawienia nieznanego pochodzenia, dobrze jest wykonać USG jamy brzusznej. Ta bezbolesna metoda diagnostyczna pozwoli poznać dokładnie przyczynę naszych problemów zdrowotnych. Podpowiadamy jak przygotować się do takiego badania i wyjaśniamy, jak powinno wyglądać profesjonalnie przeprowadzone USG jamy brzusznej.

Jak przygotować się do badania?

Ażeby USG mogło zostać przeprowadzone poprawnie i dało jasny oraz czytelny obraz, przede wszystkim pacjent musi zjawić się na nie o pustym żołądku. Treść pokarmowa może tylko utrudnić odczyt; podobnie jak występujące w żołądku gazy. Dlatego też osoby ze skłonnością do wzdęć, powinny przyjąć odpowiednio wcześniej leki wspomagające usunięcie gazów. Są nimi: Espumisan – bierze się go 3xdziennie po 3 – 4 kapsułki (w przeddzień badania) lub Simetigas Forte – w ilości 1 kapsułka wieczorem dnia poprzedzającego badanie oraz 1 pastylka rano w dniu badania. Natomiast w przypadku, gdy pacjent nie cierpi na tego typu dolegliwości, przyjmowanie leków nie jest potrzebne.

Przed badaniem nie trzeba też przerywać kontynuowanego leczenia własnymi lekami. Należy jednak pamiętać, żeby ostatnią dawkę medykamentów przyjąć nie później niż na godzinę przed planowanym zabiegiem.

Jeżeli pacjent będzie miał wykonywane USG wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego bądź śledziony, ważne, aby na dzień przed badaniem zastosował dietę niskotłuszczową, czyli opartą głównie na gotowanych potrawach. Trzeba też wyeliminować na ten czas słodkie oraz  gazowane napoje, w tym także wodę.

Zobacz również: Tajniki dotyczące USG piersi

W przypadku, gdy oceniany będzie stan nerek, wówczas pacjent musi na badanie zjawić się z pełnym pęcherzem. Jeśli to dla niego zbyt trudne lub zapomni o nie wypróżnianiu się, wtedy powinien na godzinę przed wykonaniem badania wypić od 4 do 6 pełnych szklanek wody niegazowanej.

Bez względu na to jakiego organu będzie dotyczyło USG, należy być ubranym w luźny strój. A jeśli diagnozowana osoba nosi ozdoby w pępku, na czas badania powinna je usunąć. Należy również pamiętać, aby w dniu badania nie sięgać po używki, ani też po gumę do żucia. Poza tym trzeba ograniczyć – na kilka dni przed planowanym zabiegiem – spożycie tłustych i ciężkostrawnych posiłków, gdyż mogą one spowodować pojawienie się pęcherzyków powietrza w jamie brzusznej.

Zjawiając się na badaniu powinniśmy mieć ze sobą następujące dokumenty:

  • dowód osobisty
  • poprzednie wyniki wraz z opisem – o ile mieliśmy takie wykonywane
  • odpis ze szpitala – jeśli w nim wcześniej przebywaliśmy.

Gdy na badanie przychodzimy z dzieckiem, wtedy należy mieć ze sobą jego książeczkę zdrowia.

Jak przebiega badanie?

USG jamy brzusznej  trwa nie dłużej niż 15 minut. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych, dlatego można je wykonywać bez ograniczeń, również u kobiet w ciąży, a także w przypadku małych dzieci. Ma na to wpływ fakt, że do oceny stanu narządów wewnętrznych wykorzystywane są ultradźwięki.

Diagnosta posługuje się aparatem wyposażonym w ekran oraz głowicę, która przykładana jest bezpośrednio do ciała – w miejscu badania. Wcześniej obszar ten jest pokrywany cienką warstwą żelu przewodzącego. Głowica emituje wysokie fale dźwiękowe, które odbijają się od badanych organów, dając na monitorze ich obraz. W ten sposób diagnosta widzi rozmiar narządu, jego kształt, spoistość (twardość), obecność płynu oraz obecność guza lub innej podejrzanej zmiany.

No comments so far.

Be first to leave comment below.