Co warto wiedzieć o sztukach walki? Co warto wiedzieć o sztukach walki?
Moda na zdrowy tryb życia oraz regularne uprawianie aktywności fizycznej staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Najczęściej jednak fraza „zdrowy tryb życia” lub „aktywny... Co warto wiedzieć o sztukach walki?

Moda na zdrowy tryb życia oraz regularne uprawianie aktywności fizycznej staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Najczęściej jednak fraza „zdrowy tryb życia” lub „aktywny tryb życia” bywa kojarzona z najbardziej standardowymi formami aktywności fizycznej, takimi jak na przykład fitness, joga czy też siłownia. Tymczasem, wachlarz dostępnych rozwiązań w tej dziedzinie jest o wiele bogatszy i bardziej zróżnicowany, niż może się nam wydawać. Niezwykle ciekawą alternatywę dla wymienionych powyżej rodzajów aktywności ruchowej mogą stanowić sztuki walki. Przed podjęciem decyzji warto się jednak zastanowić nad kilkoma istotnymi kwestiami, w tym przede wszystkim nad wyborem konkretnego stylu walki. Najlepiej jest najpierw poddać analizie nasze potrzeby, możliwości oraz oczekiwania, a dopiero potem wybrać ten system walki wręcz, który okaże się dla nas najbardziej odpowiedni.

Co warto wiedzieć o sztukach walki?

Zasadniczo sztuki czy też sporty walki dzielą się na dwie główne kategorie, a mianowicie na style chwytane oraz style uderzane.

Style chwytane

Do stylów chwytanych zaliczamy między innymi BJJ, Judo oraz zapasy. Najważniejsze zalety stylów chwytanych? Podczas treningów nie zadaje się ciosów(walka polega na chwytach, nie na uderzeniach) dlatego ryzyko ewentualnych siniaków, stłuczeń czy nawet urazów głowy jest znacznie mniejsze, niż w przypadku stylów uderzanych, Style chwytane są również ciekawym rozwiązaniem jeżeli chodzi o samoobronę, ponieważ pozwalają na względnie bezpieczne obezwładnienie napastnika, bez wyrządzenia mu poważniejszej krzywdy, co zdarza się w przypadku osób trenujących muay thai, boks lub kick-boxing. Trening stylów uderzanych nie wymaga również aż tak dużej pracy nad sprawnością fizyczną oraz koordynacją, jak ma to miejsce w przypadku większości stylów uderzanych.

Style uderzane

Do stylów uderzanych zalicza się między innymi takie dyscypliny, jak boks, muai thay, klasyczny kick-boxing, taekwondo, różne odmiany karate czy też capoeira. Trening stylów uderzanych wymaga sporej pracy nie tylko nad szybkością oraz koordynacją ale także nad siłą uderzeń. Oprócz tego, możemy spodziewać się, że sparingi będą bolesne, pomimo stosowania ochraniaczy na głowę, golenie a także łokcie oraz kolana(w przypadku boksu tajskiego).

No comments so far.

Be first to leave comment below.