Wzdęcia – wstydliwy problem wielu dorosłych Wzdęcia – wstydliwy problem wielu dorosłych
Uporczywe bóle brzucha, uczucie pełności, wzdęcia i gazy to problemy dotykające niemal każdego z nas. Niestety ze względu na to, że wielu wstydzi się... Wzdęcia – wstydliwy problem wielu dorosłych

Uporczywe bóle brzucha, uczucie pełności, wzdęcia i gazy to problemy dotykające niemal każdego z nas. Niestety ze względu na to, że wielu wstydzi się o tym mówić, bagatelizujemy problem nawet w czasie wizyty u lekarza. A to duży błąd – te właśnie dolegliwości mogą nie tylko krępować, powodować dyskomfort i utrudniać normalne, aktywne życie, ale także świadczyć o poważniejszych, wymagających specjalistycznego leczenia, chorobach.

Skąd się biorą zaburzenia żołądkowo-jelitowe u dzieci i dorosłych?

Styl życia, dieta, aktywność fizyczna, przyjmowane leki, uwarunkowania genetyczne – to wszystko ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na cały nasz organizm i na nasze szeroko pojęte zdrowie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu, co najczęściej powoduje problemy żołądkowe u małych i dużych pacjentów. Wśród przyczyn znaleźć można:

  • nietolerancje pokarmowe, które powodują uczucie pełności
  • stres, pośpiech
  • używki, takie jak papierosy i alkohol
  • kawa (w nadmiarze)
  • słodkie gazowane napoje
  • dieta bogata w wysoko przetworzone produkty oraz w produkty sprzyjające wzdęciom
  • tłuste smażone potrawy
  • niedobór wody w organizmie
  • oraz (u dzieci) niewykształcony układ trawienny i problemy z trawieniem dostarczanych mu pokarmów.

Różnorodność szkodliwych dla naszego organizmu czynników sprawia, że trudno znaleźć jeden konkretny i na stałe wyeliminować go ze swojego życia. Warto natomiast obserwować swój organizm i starać się zapobiegać problemom lub leczyć je w chwili, kiedy dopiero się one zaczynają.

Sprawdzone sposoby na bóle brzucha, wzdęcia i gazy

Najlepszym dla zdrowia, jednak jednocześnie niemożliwym do zrealizowania działaniem jest unikanie tego, co nam szkodzi. Musimy zatem stopniowo przyzwyczajać swój organizm do niektórych z nich, inne natomiast minimalizować lub ograniczać do minimum. W przypadku nawracających problemów żołądkowych warto stopniowo zmienić dietę i wprowadzić do niej więcej świeżych owoców i warzyw, starać się przygotowywać posiłki samodzielnie, dzięki czemu ograniczymy spożywanie produktów przetworzonych, pełnych cukrów i konserwantów. Warto także pamiętać o uzupełnianiu płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody i herbatek ziołowych. Jeśli zmiana diety nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a problemy nadal będą nawracać, warto sięgnąć po preparaty apteczne, które zawierają substancję czynną odpowiadającą za rozbijanie pęcherzyków powietrza znajdujących się w jelitach, a przez to łatwiejsze ich wydalanie z organizmu (np. Espumisan – https://www.apteka-melissa.pl/grupa/espumisan.html). Suplementy te zmniejszają także uczucie ciężkości i napięcie brzucha.

Zdrowa i różnorodna dieta, aktywność fizyczna oraz suplementy diety mogą pomóc doskonale zadbać o nasze zdrowie, a tym samym o samopoczucie i komfort życia. Krępujące dolegliwości niejednokrotnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności czy realizowanie pasji, dlatego warto spróbować je zwalczyć już w pierwszych dniach i przede wszystkim – nie zwlekać. Zdrowie nie powinno bowiem czekać!

 

 

No comments so far.

Be first to leave comment below.