Urozmaicamy trening domowy! Jakie akcesoria do ćwiczeń wybrać? Urozmaicamy trening domowy! Jakie akcesoria do ćwiczeń wybrać?
Zauważasz spadek motywacji? Masz wrażenie, że Twoje treningi stają się monotonne i ostatkiem sił zwlekasz się z kanapy, aby zabrać się za ćwiczenia? A... Urozmaicamy trening domowy! Jakie akcesoria do ćwiczeń wybrać?

Zauważasz spadek motywacji? Masz wrażenie, że Twoje treningi stają się monotonne i ostatkiem sił zwlekasz się z kanapy, aby zabrać się za ćwiczenia? A może aktywności nie przynoszą już efektów? Uzupełnij domową siłownię o kilka akcesoriów i nie rezygnuj z wypracowanych dotąd rezultatów. Jakie sprzęty wybrać? Odpowiadamy!

Intensywne cardio? Skakanka!

Dwie rączki i sznurek – skakanka to proste urządzenie. Przynosi jednak rewelacyjne efekty: w ciągu półgodzinnego treningu możesz spalić nawet 400 kalorii. Ćwicząc z jej wykorzystaniem, poprawisz też kondycję i koordynację ruchową oraz rozwiniesz mięśnie, wzmacniając i ujędrniając nie tylko nogi, ale także ramiona. Trening tego typu jest treningiem cardio, który pobudza serce do wzmożonej pracy. Dzięki temu układ krążenia funkcjonuje sprawniej, a cały organizm zostaje odpowiednio dotleniony. Korzyści? Lepsze samopoczucie, przyspieszony metabolizm i obniżone ciśnienie.

Skakanka ma też inne zalety – jest niedroga i wytrzymała. Posłuży Ci przez lata intensywnych aktywności. Łatwo ją również przechowasz, ponieważ zmieści się do każdej szuflady. Podczas poszukiwań idealnego modelu zwróć jednak uwagę na jakość linki – im bardziej sprężysta, tym łatwiej się obraca i tym efektywniejsze stają się treningi.

Do ćwiczeń ze skakanką dobierz również odpowiednie buty sportowe. Powinny wyróżniać się grubą, dobrze wyprofilowaną podeszwą, która zamortyzuje i odciąży Twoje stawy podczas podskoków, a także zapobiegnie poślizgnięciu.

skakanka

Hantle – zwiększ efektywność swoich treningów

Jeśli od pewnego czasu Twoje treningi nie przynoszą widocznych efektów, wykorzystaj dodatkowe obciążenie. Ćwicząc z hantlami, zmusisz swoje mięśnie, przyzwyczajone już do określonego wysiłku, do wzmożonej pracy. Dzięki obciążnikom tego typu możesz wzmocnić nie tylko barki, biceps i triceps, ale też plecy czy uda, harmonijnie rozwijając mięśnie całego ciała.

Panie często obawiają się, że trenując z hantlami, nadmiernie rozbudują muskulaturę. Uspokajamy więc: to niemożliwe – aby wypracować przysłowiową „rzeźbę”, trzeba pracować nad nią latami, trzymając się rygorystycznej diety, a niekiedy i wspomagając się suplementacją. Dodatkowe (zazwyczaj niewielkie) obciążenie po prostu wzmacnia mięśnie, nadając sylwetce smukłości i sprężystości.

Hit w domowej siłowni – taśmy i ekspandery

Taśmy (zwane też gumami) i ekspandery stały się w ostatnim czasie prawdziwym hitem – szturmem podbiły sklepy i siłownie, a ćwiczeniami z ich wykorzystaniem chwalą się w swoich kanałach social media największe gwiazdy fitnessu. Przyrządy tego typu mają jednak długą historią. Pierwsze ekspandery (mające postać dwóch uchwytów połączonych sprężyną) pojawiły się już w latach 50. – wykorzystywane były wtedy do ćwiczeń rehabilitacyjnych. W latach 80. trafiły do masowej sprzedaży, stając się popularnym sprzętem treningowym.

Taśmy i ekspandery możesz wykorzystać do treningu siłowego, wzmacniającego i rozciągającego. Wyrzeźbisz dzięki nim nie tylko ramiona, ale też nogi, pośladki czy brzuch. Mnóstwo przykładowych ćwiczeń z ich wykorzystaniem znajdziesz w internetowych filmikach instruktażowych.

akcesoria

Na co zwrócić uwagę, wybierając takie przyrządy? W przypadku taśm przede wszystkim na stopień oporu. Im grubsze i szersze, tym większy opór stawiają podczas ich rozciągania, co sprawia, że ćwiczenia stają się efektywniejsze. Przyjęło się, że kolory taśm odpowiadają ich oporowi: najlżejsze są żółte i czerwone, mocniejsze zielone i niebieskie, a najmniej rozciągliwe – czarne i pomarańczowe. Producenci zazwyczaj trzymają się tego podziału, choć przed kupnem konkretnego modelu warto sprawdzić jego specyfikację.

Piłka do ćwiczeń – sprzymierzeniec w walce o piękną postawę

Piłka do ćwiczeń (nazywana też swiss ball albo fitball) nie jest nowym wynalazkiem. Stosowano ją do rehabilitacji już w latach 60. Ćwicząc z jej wykorzystaniem, rozciągniesz i wzmocnisz mięśnie całego ciała, a przede wszystkim mięśnie posturalne (tzw. core), odpowiadające za zachowanie wyprostowanej postawy. Trening z piłką zwiększa siłę, redukuje bóle kręgosłupa, odciąża stawy, rozwija zdolności motoryczne i równowagę. Próby utrzymania na niej stabilności wywołują też salwy śmiechu, co rozluźnia i zmniejsza stres.

roller

Na koniec treningu – masaż. Roller w ruch!

Roller to piankowy, podłużny wałek, wykonany ze sprężystej pianki, który służy do masażu obolałych po treningu mięśni. Dzięki temu rozluźnia je, poprawia ich elastyczność i kurczliwość. Jego wykorzystywanie pozytywnie wpływa też na stawy oraz jędrność skóry.

Trening domowy jest dobrą alternatywą dla siłowni czy zajęć fitness. Ćwicząc we własnych czterech kątach, sporo oszczędzasz – nie musisz płacić za karnety ani tracić czasu na dojazdy. Jeśli dotychczasowe treningi stają się monotonne, możesz urozmaicić je akcesoriami. Skakanki, hantle, taśmy i ekspandery, piłki do ćwiczeń oraz rollery znajdziesz na sklepiguana.pl.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, fotolia.com

No comments so far.

Be first to leave comment below.