Gluten to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występujących w ziarnach niektórych zbóż, np. jęczmienia, żyta i pszenicy.
Gluten charakteryzuje się sprężystością i lepkością, dlatego jest tak pożądany w piekarnictwie. Wiąże pieczywo, sprawia że jest ono elastyczne, a skórka pieczywa chrupiąca. Sam gluten nie jest toksyczny, jednak może doprowadzić do reakcji w organizmie prowadzących do uszkodzenia przewodu pokarmowego. Osoby z uczuleniem na gluten, celiakią ryzykują uszkodzeniem kosmków jelitowych w jelicie cienkim, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia produkcji enzymów trawiennych.
Czy gluten jest szkodliwy?
Osoby zdrowe nie muszą odczuwać skutków ubocznych spożywania glutenu. Jednak osoby z nietoleracją glutenu, osoby chore na celiakię zdecydowanie gluten odstawić powinny. Dieta bezglutenowa jest jedynym skutecznym lekarstwem na objawy uczulenia na gluten. Osoby borykające się z uczuleniem na gluten mogą spotkać się z takimi objawami:
- wymioty
- biegunka
- pokrzywka skórna
- katar wodnisty
- atopowe zapalenie skóry
- wstrząs anafilaktyczny
Objawy nietolerancji na gluten mogą pojawić się natychmiast po jego spożyciu, ale także mogą wystąpić z opóźnieniem. Alergia na gluten u dzieci objawia się najczęściej zmianami na skórze – atopowym zapaleniem skóry. U dorosłych przyjmuje często postać pokrzywki, wstrząsu anafilaktycznego lub biegunki. Celiakia to choroba, która prowadzi do groźnych powikłań jeśli nie zastosujemy diety bezglutenowej.
Produkty bezpieczne przy nietolerancji na gluten
Osoby z nietolerancją na gluten mogą bezpiecznie spożywać ryż, proso, grykę, komosę ryżową, amarantus, kaszę jaglaną, warzywa i owoce świeże, jaja, drób, herbatę i kawę. Zwykły makaron można zastąpić gryczanym, lub ryżowym. Poza tym warto zaopatrzyć się w produkty bezglutenowe i wtedy bezpiecznie układać swoje menu.
Przepisy bezglutenowe
W sieci znajdziesz wiele ciekawych bezglutenowych przepisów. Są one nie tylko smaczne, ale też proste w wykonaniu. Gotowa mieszanka do wypieku chleba bezglutenowego, pozwoli cieszyć ci się smakiem pieczywa bez glutenu. Nie musisz rezygnować z wielu dań, wystarczy że składniki z glutenem zastąpisz bezglutenowymi. Dieta bezglutenowa może być naprawdę pyszna, a efekty jakie ze sobą przyniesie tylko cię utwierdzą w przekonaniu, że warto. Chleb bezglutenowy dostaniesz w większości sklepów, ale tak jak wspominałam wcześniej możesz go także upiec z gotowej mieszanki we własnym domu. Pieczywo bezglutenowe to dzisiaj nic nowego, a niejeden super przepis na chleb bezglutenowy znajdziesz bez problemu w sieci.
Jakie produkty zawierają gluten?
Gluten czai się w wielu produktach. Najwięcej możemy go znaleźć w mącznych produktach. Pieczywo pszenne, wszelkie pierogi, naleśniki z mąki z zawartością glutenu. Co więcej gluten może być także w słodyczach, napojach, czy mięsie. Należy zatem z uwagą czytać etykiety na produktach i wybierać te z symbolem przekreślonego kłosa. To znak, że dany produkt nie zawiera w swoim składzie glutenu – uczulającego składnika pożywienia.
No comments so far.
Be first to leave comment below.