Pilates – czy to jest trudne? Pilates – czy to jest trudne?
Mówiąc o ćwiczeniach pilates, nie można wskazać na to, że są to jakieś proste lub też trudne zajęcia. W zakres tej aktywności możemy zaliczyć... Pilates – czy to jest trudne?

Mówiąc o ćwiczeniach pilates, nie można wskazać na to, że są to jakieś proste lub też trudne zajęcia. W zakres tej aktywności możemy zaliczyć aż około 500 różnych pozycji. Pilates jest organizowane dla bardzo różnych grup ludzi. Można mówić o grupach bardziej zaawansowanych, o grupach początkujących, o kobietach, mężczyznach, o tancerzach, sportowcach chcących szybciej się zregenerować po kontuzji, o osobach w starszym wieku, o osobach cierpiących na bóle kręgosłupa. W tym miejscu de facto można wymienić znacznie większą grupę osób, a tym samym można także mówi o pewnego rodzaju zróżnicowaniu biorącemu pod uwagę cel stawiany przez daną grupę oraz możliwości fizyczne. Ogólnie rzecz ujmując, pilates należy do grupy zajęć z aktywności fizycznej o niskiej trudności. Nie należy jednak przyjmować, że każde ćwiczenia będą prowadzone w taki sam sposób.

Cel ćwiczeń pilates

Jakość oraz intensywność prowadzonych zajęć zależy oczywiście od tego, o jakiej grupie osób ćwiczących będziemy mówili. Dobór ćwiczeń jest uzależniony od stawianego celu. Można, zatem mówić o:
– wzmocnieniu partii mięśniowych, a w głównej mierze o mięśniach pleców
– zrelaksowaniu się, odprężeniu
– wymodelowaniu sylwetki swojego ciała

Tym samym zanim przystąpimy do udziału w zajęciach pilates, powinniśmy w jasny sposób określić to, co chcemy dzięki nim osiągnąć. Od tego zależy konkretny program treningowy oraz to, do której grupy będziemy przydzieleni.

Pilates dla osób początkujących

Na fakt braku większej trudności w wykonywaniu ćwiczeń wpływ ma to, że są to ćwiczenia w dużej mierze skierowane do osób początkujących. Tak naprawdę można nie mieć dobrej kondycji, można nie mieć żadnego doświadczenia ani tym bardziej wiedzy i z powodzeniem w zajęciach pilates wziąć udział. Pilates to nic trudnego, aczkolwiek zaleca się, aby wybrać ćwiczenia grupowe organizowane w jakimś klubie fitness. Samemu we własnym domu również oczywiście możemy podjąć się owych ćwiczeń, aczkolwiek dobrze jest mieć przy sobie film instruktażowy, dzięki któremu będziemy mogli w prawidłowy sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia. Owa prawidłowość jest jednym z kluczowych elementów wpływających na finalną skuteczność i możliwość zrealizowania określonego celu, jaki sobie wcześniej postawiliśmy. Bez tego celu tak naprawdę nie ma większego sensu przystępowanie do zajęć pilates z uwagi na to, że będzie nam bardzo trudno się zmotywować do wytrwałych ćwiczeń niezależnie od tego czy to będą ćwiczenia grupowe, czy też indywidualne.

Wpis powstał we współpracy z serwisem balanced-body.pl, oficjalnym dystrybutorem sprzętu do pilates marki Balanced Body w Polsce.

No comments so far.

Be first to leave comment below.